środa, 20 maja 2015

Seniorzy w Indiach


Niedawno przeprowadzałam projekt animacyjny w DPS z seniorami. Zaczęłam się zastanawiać, jak wygląda sytuacja osób starszych w Indiach...i oto czego się dowiedziałam. 


"Problem pojawia się, gdy córka wyjdzie za mąż i wyprowadzi się ze wsi do innej wioski, do rodziny męża, zostawiając swoich starych rodziców samych. Samotni starcy często żyją wówczas w biedzie i ciężko pracują do samej śmierci, żeby zarobić na życie"-opowiada mieszkaniec Karali. 

W Indiach starość stanowi poważny problem. 100 milionów ludzi w tym kraju, to seniorzy. 55 milionów co noc kładzie się spać głodna, 30 milionów jest samotna, 12 milionów starców to ślepcy, ponieważ nie stać ich na opiekę medyczną. Natomiast 90 milionów seniorów musi pracować, aby w ogóle przeżyć. 
Większość osób starszych doświadcza różnego rodzaju przemocy ze strony bliskich osób. Jednak nikt się nie skarży a przynajmniej jest to rzadkością. Jak można przypuszczać nie zgłaszają przemocy z prostego powodu-wstydzą się własnej sytuacji. Uważają, że opowiadanie o sprawach osobistych naraża honor i dobre imię rodziny. Dlatego w ciszy znoszą wyzwiska, głód czy przemoc fizyczną, której najczęściej doznają ze strony synowych. Rzadziej ze strony synów i córek. 

"Odkąd mieszkam w domu syna, dostaję dwa placki chapati dziennie. To całe moje wyżywienie". - opowiada wdowa z Delhi. 

Na południu Indii praktykowana jest kąpiel thalaikoothal, czyli rytualna eutanazja. Jest to sposób na pozbawiane życia ludzi starszych i niedołężnych za pomocą podawania dużych ilości zimnego mleka kokosowego, powoduje to niewydolność nerek i utrzymującą się wysoką gorączkę. Po kilku dniach stosowania takiej diety wielu starców po prostu umiera. 

"Kuzyn pobił mnie tak brutalnie, że przez siedem dni nie mogłam wstać z łóżka"- opowiada młoda kobieta z Kalkuty. 

Help Age India to organizacja charytatywna działająca na rzecz ludzi starszych w całych Indiach. Została powołana w 1978 roku dla poprawy sytuacji seniorów, świadczenia usług medycznych, walki z ubóstwem oraz aktywizacji zawodowej. 

Z danych ONZ wynika, że ponad 40% osób starszych mieszka samotnie, nie otoczeni żadną opieką, troszczący się sami o siebie aż do ostatniego dnia życia. 

Żródło: Dane według raportu Beaten in Mind, Body ans Spirit opublikowanego w 2014 roku. 

czwartek, 7 maja 2015

Salman Khan skazany za zabójstwo

We wrześniu 2002 roku Salman Khan wjechał swoim samochodem w grupę bezdomnych śpiących na chodniku w Mumbaiu. Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne. Khan był pijany i uciekł z miejsca wypadku. Przez lata nie przyznawał się do winy. Twierdząc, że to nie on siedział za kierownicą. 
Prokuratura jednak zdołała skazać aktora po kilku latach od wydarzenia. Początkowo Khan został oskarżony o zabójstwo, jednak sąd zmienił zarzut na "nieumyśle spowodowanie śmierci". Jednakże w 2013 roku poraz kolejny zmienił kategorie czynu na zabójstwo. Dzięki ignorowanym wcześniej zeznanią świadków Khan na razie zostanie w areszcie. Będzie się mógł jednak odwołać do Sądu Najwyższego o zwolnienie za kaucją...