Dla europejczyka jest to ogromne przeżycie móc uczestniczyć w ceremonii zaślubin w Indiach. Panująca atmosfera, przepych i kolory mogą oczarować każdego... Według hinduizmu celem małżeństwa jest wydawanie potomstwa, które ma obowiązek opiekowania się starzejącymi się rodzicami.
" W Indiach nadal 90 % małżeństw jest aranżowanych. Tradycja ta jest w społeczeństwie hinduskim głęboko zakorzeniona. Nawet teraz, w XXI wieku, większość ludzi uważa, że nie warto jej zmieniać, bo miłość pojawi się w każdym małżeństwie w swoim czasie. O wyborze kandydata decydują więc rodzice przyszłych małżonków. Niekiedy poznają się oni dopiero na ceremonii ślubu, co dla postronnego obserwatora z Zachodu jest to raczej nie do pomyślenia".
A co się dzieje kiedy młoda kobieta lub mężczyzna zakochają się przed zawarciem małżeństwa?... Otóż są raczej marne szansę aby mogli zawrzeć inne związki niż aranżowane, chyba że rodzice obu stron wyrażą na to zgodę. Małżeństwo wiąże się bardzo często ze zmianą pozycji społecznej, dlatego wybór kandydata jest tak ważny.
" Pójście za głosem serca, wbrew woli rodziny, często wiąże się z zerwaniem więzów rodzinnych, wykluczeniem ze wspólnoty i splamieniem pielęgnowanej od wieków tradycji. W Indiach wesele jest układem czysto biznesowym. Ojcowie Młodej Pary spotykają się, wymieniają się zdjęciami swoich dzieci i negocjują wysokość Dori, czyli posagu Panny Młodej. Rodzina Pana Młodego domaga się majątku ze strony rodziny kobiety, ze względu na fakt, że będą musieli ją potem utrzymywać".
Ceremonia ślubu jest w Indiach wydarzeniem, na którym zbiera się ponad 1000 osób. Być może teraz istnieją wyjątki od reguły.Nikogo nie dziwni zaproszenie na ślub ciotecznej siostry koleżanki Twoich znajomych. W ceremonii zaślubin równie często biorą udział uliczni przechodnie, którzy idąc za kolorowym tłumem, włączają się do przechodzącego ulicami orszaku ślubnego. Zanim Panna Młoda po raz pierwszy spotka się ze swoim przyszłym mężem, jej rodzina przygotowuje ją do wydania za mąż. W jej domu, kobiety malują sobie nawzajem ręce henną, która ma za zadanie stworzyć silną więź z przyszłym mężem i zapewnić jej szczęśliwe życie u jego boku. Następnego dnia odbywa się właściwa ceremonia ślubna. Trwa ona wiele godzin i przepełniona jest obowiązującymi od stuleci rytuałami.
" Hinduski ślub powinien być zorganizowany na wolnym powietrzu, pod specjalnie przygotowanym do tego celu baldachimem. W czasie ceremonii narzeczeni siedzą na dywanie lub na ziemi. Panna Młoda zakłada na tę okazję czerwone lub białe sari. Dodatkowo, co jest bardzo popularne w Indiach, może ozdobić skórę rąk i stóp wymyślnymi wzorami-tatuażami namalowanymi henną. Tatuaże te zmywają się stopniowo, a im dużej będą schodzić, tym - według wierzeń - lepiej młoda mężatka będzie traktowana przez teściów. Pan Młody ubrany jest w tradycyjny strój hinduski z turbanem. Zasady dotyczące stroju obowiązują również zaproszonych gości: należy unikać czarnego koloru, a przed wejściem do miejsca, w którym odbywa się ślub, należy bezwzględnie zdjąć buty."
Ja bym wolała taki indyjski ślub niż na przykład chrześcijański w kościele katolickim. Jakoś bardziej do mnie przemawia pomimo aranżowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz