niedziela, 14 marca 2010

HOLI !!!Święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca.
" Na północy Indii poświęcone Krisznie, a na południu — bogu miłości Kamie. Kriszna żalił się, że skóra Radhy jest biała, a jego — ciemna, i Jaśoda poradziła mu, żeby posypał ją kolorowym proszkiem. Tak więc w tym dniu wszyscy świętujący obsypują się kolorowym proszkiem i tańczą z radości. Kolor czerwony oznacza nową krew płynącą w żyłach, przynoszącą życie i miłość. Krisznie składa się w ofierze prasad, dar z czerwonych kwiatów drzewa asioki, symbol miłości. Wieśniacy śpiewają rozpustne piosenki, a wieczorem palą ogniska i pieką placki".


Tego dnia wszyscy wychodzą na ulicę aby świętować, kolory pachną- różą.

Uliczni sprzedawcy zaopatrzeni są w nieograniczoną ilość kolorowego proszku( gulal). Najwięcej jest czerwonego z racji przepisywanych mu właściwości- oznacza zwycięstwo. Dawniej kolorowy proszek wytwarzano z wysuszonych i zmielonych płatków kwiatów, dziś produkty chemiczne je zastąpiły. Obchodzone jest w całym kraju jednak jest to przede wszystkim święto północnych Indii, z stamtąd pochodzi. Oznacza koniec zimy, to święto wiosny.
W południowych Indiach nie ma zimy. Pierwszego dnia holi pali się ogniska zwane Holika- według mitów Holika właśnie sprzymierzyła się ze złem , by zniszczyć dobrego księcia Bhaktę Prahlaadę poprzez podstępne podpalenie. Dlatego też tego dnia w całych Indiach płoną wielkie ogniska a wkoło słychać muzykę. Ludzie tańczą, śpiewają i popijają bhang- specjalnie przygotowane na Holi mleko z marihuaną, orzechami, przyprawami i ziołami.
Podczas trwanie Holi można go pić bez żadnych zakazów...Czasami bhang zawiera w sobie haszysz a nawet opium, działa jak alkohol lecz nie wywołuję agresji. Według hindusów pozwala zajrzeć trzecim okiem ( tym na czole) do wnętrza umysłu.


" Na południu Indii, świętu holi patronuje
Kama. Tradycja głosi, że tego dnia Kama został spopielony poprzez siddhi z Adźńa ćakry medytującego na himalajskiej górze Kailash boga, patrona joginów, Sziwy Aby przypomnieć ból i smutek bogini Ratri po utracie męża, kobiety w niektórych rejonach śpiewają pieśni pogrzebowe. Podczas holi popularne są również ofiary z drzewa Aśoki o czerwonych kwiatach, symbolizujących boga Kamę i miłość fizyczną. Hinduizm ludowy wyróżnia podczas obchodów holi zwyczaj śpiewania piosenek o erotycznych treściach."

Drugiego dnia -
Dhulandi hindusi wychodzą na ulice " uzbrojeni" w kolorowy proszek oraz farbę. Zwyczaj oblewania się farbą podoba się zwłaszcza dzieciom.

" Jest jeszcze druga legenda o innej Holice, zwanej też jako Putana. To demonica, która słynie z trucicielskiej mocy, pożerająca małe dzieci. Przybyła też jako czarująca kobieta do boskiego Kryszny z zamiarem zabicia go, gdy był jeszcze niemowlęciem. Postanowiła go nakarmić zatrutym mlekiem z własnej piersi. Lecz Kryszna chwycił pierś z niezwykłą siłą i przy wtórze bolesnego wycia Putany wyssał z niej całe mleko , a potem całą krew, a tym samym życie. Putana padła martwa, zamieniając się natychmiast z pięknej dziewicy w obleśną, szkaradną, demoniczną postać".- J. Kret " Moje Indie"

Na myśl przychodzi tylko ta piosenka :) Holi jest ruchomym świętem w tym roku wypadło ma początek marca...lekka obsuwa ale co tam...:)


SZCZĘŚLIWEGO HOLI !!!! :)):)

1 komentarz:

  1. Hmmm... Już wiem, jak Cię powitam na dworcu ;P
    E.

    OdpowiedzUsuń