czwartek, 2 września 2010

Kryszna! Kryszna! :)


Hare Kriszna, Hare Kriszna
Kriszna, Kriszna,
Hare, Hare,
Hare Rama, Hare Rama,
Rama, Rama,
Hare, Hare



" Kalendarz używany do ustalania dat świąt jest inny niż zachodni kalendarz gregoriański. To kalendarz księżycowy, w którym każdy z dwunastu miesięcy ma swoją jasną i ciemną połowę, odpowiednio do faz księżyca. Różne dni księżycowe uznaje się za sprzyjające lub niesprzyjające oddawaniu czci określonym bóstwom, przedsiębraniu czynności takich jak post, podróż czy ślub. Na wszystko jest odpowiednia pora, a jej ustalenie należy do obowiązków astrologa.
Ze względu na różnice między kalendarzami hinduskim i gregoriańskim nie można podać dokładnych dat świąt; można jednak ustalić ich ogólny porządek. Nie wszystkie z nich są obchodzone przez wszystkich hindusów - niektóre mają szczególne znaczenie regionalne, inne są świętowane jedynie przez wyznawców danego bóstwa. Część to święta rodzinne, inne są okazją do odwiedzenia świątyni lub odbycia pielgrzymki".



Kryszna Dźanmasztami
jest to święto obchodzone ósmego dnia tzw " ciemnej połowy księżyca" Daty świętowania zmieniają się co roku. Wyznawcy Kryszny poprzedzają święto całodobowym postem. Nie piją wody. Później następuje całonocne czuwanie upamiętniające narodziny Kryszny. O północy posąg dziecka Kryszny jest kąpany, umieszczony w kołysce po to aby można było oddać mu cześć. Południowe Indie: Rano kobiety na zewnątrz domu usypują z mąki ryżowej ślady dziecięcych stóp zmierzających w stronę drzwi. Symbolizuje to schronienie się boga w domu rodziców zastępczych.

" Po ablucjach i porannych modlitwach przerywany jest post i jedzone jest
prasadam (jedzenie poświęcone Bogu). Potem następuje południowa uczta, gromadząca całe rodziny, które raczą się głównie słodyczami z masła i mleka (ulubionymi przez Krysznę w dzieciństwie)" .

Północne Indie:
Dahi-Handi nie ma tak rodzinnego charakteru . Świątynie są miejscem głośnych zabaw podczas których wierni tańczą i śpiewają pieśni religijne.

" Inscenizuje się rasa lila transcendentalne rozrywki z życia Kryszny, obrazujące jego miłość do Radhy (to uczucie symbolizuje wzajemną miłość Boga i jego wyznawców). Jest to jedyna okazja do takich inscenizacji, które wymagają szczególnej atmosfery duchowej i odcięcia się od materialnego świata."

" W stanie Maharashtra święto "Dahi-Handi" koncentruje się na inscenizacjach scen z młodości Kryszny, gdy wspólnie z towarzyszami zabaw psocił w domach sąsiadów, zabierając im np. masło. Gliniane naczynia z masłem zawiesza się wysoko nad ziemią, a tłum rozbawionych młodych mężczyzn i chłopców, krzycząc "Gowinda, Gowinda" (jeden z tytułów Kryszny), tworzy "ludzką piramidę" i usiłuje stłuc naczynia.

" W Bombaju i Punie święto obchodzi się z wielkim entuzjazmem: grupy młodzieży, zwane Govinda Patak (Oddziały Pana Kryszny) objeżdżają miasto ciężarówkami, usiłując przeszkodzić w tworzeniu "ludzkich piramid". Ta zabawa jest często formą rywalizacji o nagrody".

KRYSZNA MÓWI :

" Dla duszy nie ma narodzin ani śmierci. Nie powstała ona, nie powstaje, ani też nie powstanie. Jest nienarodzoną, wieczna zawsze istniejącą, nigdy nie umierającą i pierwotną. Nie ginie, kiedy zabijane jest ciało"


yatra yogesvarah krsno yatra partho dhanur-dhanar
tatra srir vijayo bhutir dhruva nitir matir mama


"Gdziekolwiek jest Krsna, mistrz wszystkich mistyków, i gdziekolwiek jest Arjuna, najlepszy spośród łuczników, tam z pewnością będzie również zwycięstwo, pomyślność, moralność i niezwykła siła. Takie jest moje zdanie."
BG 18.78

" Zawsze myśl o Mnie i zostań Moim wielbicielem. Czcij Mnie i składaj Mi hołd, a bez wątpienia przyjdziesz do Mnie. Obiecuję ci to, ponieważ jesteś Mi bardzo drogim przyjacielem".

"Dla tego, kto się narodził, śmierć jest pewna, a dla tego, kto umarł, nieuniknione są narodziny. Nie powinieneś zatem rozpaczać, lecz niezawodnie wypełniać swoje obowiązki."

" Ja jestem Duszą Najwyższą przebywającą w sercach wszystkich stworzeń. Ja jestem, o Arjuno, początkiem, środkiem i końcem wszystkich istot."

Szcześliwego Janmastami..!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz